…aby we wszystkim byli ozdobą nauki Zbawiciela naszego Boga.
Ukazała się bowiem wszystkim ludziom zbawienna (ratującą) łaska Boża,
Nauczająca nas, abyśmy wyrzekli się bezbożności i światowych pożądliwości, i w obecnym wieku żyli roztropnie, sprawiedliwie i pobożnie.
Oczekując szczęśliwej nadziei i ukazania się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa,
Który dał samego siebie za nas, aby nas wykupić od wszelkiej nieprawości i oczyścić sobie lud wybrany na szczególną własność, gorliwy w dobrych czynach.
List św. Pawła do Tytusa 2.10-14
poddanie
“Człowiek modlitwy, człowiek niepoznawalny”
Na pustyni znajdujesz Boga początków, a nie Boga dokonań czy upiększeń. Aby dobrze zrozumieć: znajdziesz Boga Stwórcę, a nie dekoratora.
Sądziłem przez długi czas, że modlitwa jest pewnego rodzaju kosmetyką duchową, uporządkowaniem najlepszej części mojego jestestwa. Myślałem, że wyjdę z niej przypudrowany kontemplacją, natłuszczony dobrymi uczuciami, pokryty pyłem światła nadprzyrodzonego. Trochę lepszy, trochę pokorniejszy, posłuszniejszy, czystszy, wrażliwszy, szlachetniejszy. Trochę bardziej chrześcijański z twarzą oczyszczoną z wad a więc sympatyczniejszy dla innych.
Zrozumiałem tymczasem, że prawdziwa modlitwa nie ma nigdy charakteru retuszu, politury, odrestaurowania. czytaj dalej
Zwycięzca odziedziczy
„Wszystkie dzieci dziedziczą coś od swojego rodzica, na przykład jego naturę, życie, miłość, troskę i sposób zaspokajania codziennych potrzeb. Ile jednak z jego bogactwa każdy z nich otrzyma, zdecyduje mądry ojciec, zgodnie z ich możliwościami do korzystania z posiadłości. Ta pożyteczna zasada posługiwał się nasz Pan, kiedy ‘dał jednemu (do użytku podczas Jego nieobecności) pięć talentów, a drugiemu dwa, a trzeciemu jeden, każdemu według jego (.szczególnych – wg Darby’ego) zdolności’ (Ew. Mateusza 25:15). czytaj dalej
Prawdziwe oddanie
“Oddanie to nie jest modlitwa, ani publiczna, ani prywatna; choć modlitwy, te prywatne i publiczne, są szczególną częścią, czy przykładem oddania. Oddanie oznacza życie poświęcone Bogu. “Ten więc jest oddanym człowiekiem, kto nie żyje już dłużej dla siebie samego, czy według ducha tego świata, ale zgodnie z wolą Bożą; kto we wszystkim szuka Boga, kto służy Bogu we wszystkim, kto żyje i postępuje pobożnie w codziennym życiu, czyniąc wszystko w imieniu Boga, poddając się tylko takim zasadom, które przekształcają go coraz bardziej na Jego chwałę.”
William Law (1728)
Znaczenie Krzyża
Łatwo jest zobaczyć, że człowiek jako zdeprawowany i zepsuty przez złe pożądliwości musi być oddzielony, jeżeli ma otrzymać błogosławieństwo od Boga; ale nie tak łatwo jest zobaczyć, że te wszystkie cechy, które czynił człowieka wielkim – mądrość, inteligencja, roztropność, moc, itp. – mają tendencję trzymania go w ciemności i nieświadomości w odniesieniu do Boga. Człowiek z tym wszystkim, co czyni go wielkim, jak również z tym co czyni go podłym musiał umrzeć, żeby Boże myśli o błogosławieństwie mogły się ziścić w Chrystusie. To jest znaczenie Krzyża.”
CA. Coates (1862-1945)
„Otwórz szeroko usta, a napełnię je” Psalm 81:11
To słowo powinno być stale obecne w naszych sercach. Wszyscy mamy jakieś potrzeby i każde dziecko Boże ma wiele rzeczy, o których potrzebuje rozmawiać z Bogiem. Nasz łaskawy Bóg mówi tutaj do każdego swojego dziecka: „Otwórz szeroko swoje usta, a ja je napełnię.” Proś o wiele z moich rąk; oczekuj dużo ode Mnie, przedstaw Mi wielkie prośby. Ja jestem Bogiem, nie człowiekiem; moją rozkoszą jest dawać obficie.
Gdybyśmy mieli taki przywilej, aby pójść do wielkiego człowieka i prosić o cokolwiek, to nie powinniśmy prosić o pięć groszy, ani nawet pięćdziesiąt groszy, ale o dużo więcej. Poniżające byłoby prosić o tak mało. A gdybyśmy mogli swobodnie przedstawić naszą prośbę królowi, to powinniśmy się wstydzić przedstawiania tylko jakiejś malutkiej prośby. czytaj dalej
Prostota beztroskiego życia
Życie uczniostwa może być utrzymane tylko tak długo, póki nic nie wejdzie pomiędzy Chrystusa a nas — ani zakon, ani osobista nabożność, ani nawet ten świat. Uczeń zawsze patrzy tylko na swojego mistrza, nigdy na Chrystusa i zakon, Chrystusa i religię, Chrystusa i świat. Unika on wszelkich takich koncepcji jak plagi. Tylko poprzez naśladowanie samego Chrystusa może on zachować jeden cel. Jego wzrok spoczywa tylko całkowicie na świetle, które pochodzi od Chrystusa i nie ma w nim ciemności czy dwuznaczności. czytaj dalej
Próżna pogoń za rzeczami
Ludzie są pochłonięci rzeczami tego życia, a „jaki pożytek ma ten, który na próżno się trudził?” (Przyp. Sal. 5:16). Czy wiatr może nasycić? Czymże jest złoto, tylko pyłem (Amos 2:7), które prędzej zadusi niż nasyci? Zdejmijcie maskę z najpiękniejszej rzeczy pod słońcem i zobaczcie co jest w środku. Jest tylko troska i zmartwienie. A największa troska jeszcze nie przyszła — a jest to to, że trzeba będzie zdać sprawę przed Bogiem. Rzeczy tego świata są jak bańka na wodzie lub meteor w powietrzu. czytaj dalej
Obietnica Króla
On wie, że potrzebujemy króla. On zna beznadziejną anarchię nie tylko tego świata, ale naszego serca bez króla. Czy nie słychać wołania: „Nie mamy króla”?
— kogoś, kogo byśmy mogli kochać, być mu posłuszni, który by nas prowadził i panował nad nami, który by nas trzymał w najprawdziwszej wolności lojalności serca. Czyż nie odczuwamy, że musimy mieć nad swoimi sercami mocną rękę? że chodzenie własnymi drogami nie jest tak dobre, jak jego droga, jeżeli tylko jest to ten, któremu możemy oddać zupełne posłuszeństwo i całkowicie zaufać? czytaj dalej
MODLITWA
Dziękuję ci Wszechmogący Panie
że dałeś mi dzień przeżyć.
– Że się nie bałem
powietrze w płuca
pełnym haustem nabrać.
– Że trwałem
nadzieją zakotwiczony
w ten sztorm
co przez umysł
myśli chaosem
wdarł się.
– Że swym głosem
do ciebie wołałem.
Cudem jest to dla mnie.
Ty który krople rosy
zawieszasz na pajęczynie
jak sznury pereł
delikatnością swoją.
Znasz moje imię.
Ty moje serce zrozumiałeś
me kalekie słowa.
Klękam,
modlitwę wznosząc.