Artykuły Chrześcijańskie

“Nie ma bowiem różnicy, gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej.”
List do Rzymian 3,22-23

Sposób życia człowieka jest rozpatrywany w dzisiejszych czasach z różnych punktów widzenia. Istnieje na przykład następujące bardzo popularne przekonanie: ”Właściwe jest to, co czyni większość”, czyli dobro i zło określane jest poprzez postępowanie jakiejś nieokreślonej grupy ludzi. Inni uważają: „Cel uświęca środki”. Dla nich najważniejszy jest wynik sprawy, nie zaś jego przebieg. Może brzmi to atrakcyjnie, jednak niejednokrotnie oznacza nieuczciwe czy podejrzane machinacje i interesy. Słyszy się także wypowiedź: “Tylko to jest złe, co szkodzi drugiemu”, czyli każdy sam ma prawo zdefiniować, co jest złe dla innego człowieka.

czytaj dalej

Artykuły Chrześcijańskie

Panowie i Przyjaciele, macie swoje życie w swoich rękach(…)

Po pierwsze, nawiążcie i zachowajcie społeczność z Bogiem. Wasza siła, by stać, i by wytrzymać wszystkie ataki zależy od waszej społeczności z Bogiem. Społeczność z Bogiem jest tym, co sprawi, że staniecie mocno przeciwko i zatriumfujecie nad wszystkimi wrogami, trudnościami, niebezpieczeństwami i wszelkimi rodzajami śmierci.(…)

Powiedzeniem starego hrabiego Essex było, że nigdy nie bał się
walczyć – z wyjątkiem sytuacji, gdy był świadomy jakiegoś grzechu, którym
sprowokował Boga i utracił społeczność z Nim.

Podczas gdy Samson zachowywał swoją społeczność z Bogiem, żaden
wróg nie mógł się przed nim ostać, Samson kontynuował zwyciężanie,
wyruszał, tylko aby zwyciężać, i kładł trupem stos na stosach; jednakże kiedy spowodował zerwanie swojej społeczności z Bogiem,                          to szybko upadł, i to łatwo i smutno przed swoimi wrogami. czytaj dalej

Artykuły Chrześcijańskie

“Wśród grzechów, do których skłonne jest ludzkie serce, chyba żaden nie jest tak odrażający dla Boga, jak bałwochwalstwo, gdyż bałwochwalstwo jest zniesławieniem Jego charakteru. Serce bałwochwalcze zakłada, że Bóg jest inny, niż jest – co już samo w sobie jest wielkim grzechem – i zastępuje prawdziwego Boga czymś, co jest podobne do niego.

Zawsze ten Bóg będzie upodabniał się do tego, który go stworzył i będzie nikczemny albo czysty, okrutny albo uprzejmy, w zależności od stanu moralnego tego umysłu, z którego wychodzi “

A.W. Tozer (1961)

Artykuły Chrześcijańskie

Czy jesteś zmartwiony tym, że tak trudno ci wierzyć? Nikt nie powinien być zdziwiony trudnością wiary, jeżeli jakaś część jego życia, świadomie sprzeciwia się, lub jest nieposłuszna poleceniom Jezusa. Czy jest w twoim życiu taka część, która nie chce się poddać Jezusowi – jakaś grzeszna pasja, lub jakaś animozja, jakaś nadzieja, może twoja ambicja czy twój rozum? Jeżeli tak, to nie możesz się dziwić, że nie otrzymałeś Ducha Świętego, że modlitwa jest czymś trudnym, albo że twoja prośba o wiarę pozostaje bez odpowiedzi. Pójdź raczej i pojednaj się z bratem; wyznaj grzech, który cię zniewala, a wtedy odzyskasz wiarę! Jeżeli odrzucisz Boże przykazanie, to nie otrzymasz słowa łaski. Jak możesz mieć nadzieję wejścia do społeczności z nim, jeżeli w jakimś punkcie swojego życia uciekasz od niego? Człowiek nieposłuszny nie może wierzyć, bo tylko ten, kto jest posłuszny, może wierzyć.

Dietrich Bonhoeffer (1937)

Artykuły Chrześcijańskie

Albo może lekceważysz bogactwo jego dobroci i cierpliwości, i pobłażliwości, nie zważając na to, że dobroć Boża do upamiętania cię prowadzi?” (Rzym. 2:4).

Czy ja skróciłem ewangelię, którą głosił Jezus, ewangelię upamiętania?

Czy używałem nożyczek do mojej Biblii i usunąłem wyższy koszt naśladowania Chrystusa? czytaj dalej

Artykuły Chrześcijańskie

Jan 8,36 Jeśli was syn wyzwoli, będziecie naprawdę wolnymi.

Posiadam jako człowiek tylko pewną miarę ludzkiej sprawiedliwości (Fil 3,9), sprawiedliwość opartą o uczynek zakonu. Lecz taka sprawiedliwość nie może być zaakceptowana przez tego który widzi zamysł, serce, pobudki i działania, skryte czyny, myśli, marzenia, nasze pragnienia, i dokładnie potrafi określić z jakiego pochodzą one źródła. czytaj dalej

Artykuły Chrześcijańskie

Otwierając się na pewne koncepcje dotyczące Ducha, prosisz o Ducha. Zakładasz, że wszystkie Jego oddziaływania będą korespondowały z koncepcją, którą uformowałeś. Oczekujesz od Niego, na przykład, aby był dla ciebie Duchem pocieszenia i kompasem w pachnącym ambrozją rajskim powietrzu. Uważasz, że jest On po to, by podnieść ciebie do ponad-doczesnej duchowej sfery poetyckich wizji wysp, gdzie błogosławieństwa będą spływać na ciebie, z prawa i lewa. Lecz Duch jest prawdą i musi przyjść w swoim własnym prawdziwym charakterze albo wcale.

Zabiegałeś o Jego opiekę, której ci nie odmówił, lecz jak zdziwiony jesteś, kiedy On chwyta cię za rękę – aby przygotować cię do gwałtownego wstąpienia do najwyższego nieba – i nagle okazuje się, iż zabrał cię z sobą po to, by poprowadzić w dół, do jakiegoś głębokiego i ciemnego lochu pełnego najobrzydliwszych wizerunków. Na próżno wzdrygasz się i cofasz; odkrywasz przez to tylko, jak żelazny uścisk On posiada. Każe ci patrzeć na te odrażające podobizny i obserwować jakim ucieleśnieniem twoich cech z przeszłości one są.
czytaj dalej