Artykuły Chrześcijańskie

Wiara

Któż zdoła wiarę swoją oddzielić od czynów, a przekonania od zajęć? Kto zdoła godziny swe przed sobą rozłożyć i rzec: „Ta oto dla Boga, a ta jest dla mnie, ta dla duszy, a ta dla ciała mego?” Wszystkie wasze godziny to skrzydła, co przemierzają przestrzeń między jedną jaźnią a drugą. Człowiek, który moralność tylko jako swą odzież najlepszą obnosi, lepiej by nagim pozostał; wicher i słońce skórze jego nie uczynią szkody. A kto postępowanie swoje tylko etyką wyznacza, ten więzi i w klatce zamyka swego ptaka – pieśń. Pieśń największej wolności bowiem, nie może z poza drutów płynąć ani krat. A ten, którego cześć dla Stwórcy jest jak okno, co się otworzyć morze albo zamknąć, nie poznał jeszcze przybytku swej duszy, gdzie okna otwarte są zawsze, od wschodu aż po zachód.

Codzienne życie jest świątynią naszą i religią. Ilekroć w nią wchodzisz, zabieraj wszystko swoje ze sobą: bierz pług i kuźnię, lutnię i młot, rzeczy któreś w potrzebie lub ku radości urobił. Bo nawet w marzeniach swoich nie możesz się wznieść ponad osiągnięcia własne, ani spaść niżej niźli klęski twoje. Weź też ze sobą ludzi wszystkich, gdyż w uwielbieniu swoim nie zdołasz wzlecieć wyżej ponad ich nadzieję, ani w pokorze niżej się skłonić niż sięga ich rozpacz.

A jeśli Boga chcesz poznać, nie szukaj Go w rozwiązywaniu zagadek. Raczej rozejrzyj się uważnie wokół, a ujrzysz Go jak bawi się z dziećmi. Patrz dalej w przestrzeń, a zobaczysz Go jak sunie w obłokach i błyskawicami wyciąga ramiona i deszczem spływa: uśmiecha się w kwiatach, by wyprostować się znowu i dłonią powiewać – wierzchołkami drzew.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x